Kus on kõige soodsam LEI koodi teha?

duck_1.gif
Kuu on mööda läinud ning olen aktsiate osas teinud väikse meelemuutuse. Plaanin osaleda Tallinna Sadama IPOs ning selle jaoks oli vaja hakata tegutsema. Esmalt tuli ära otsustada, kas investeerin aktsiatesse eraisikuna või ettevõtte alt. Senini on kõik mu investeeringud ettevõtte alt tehtud. Aga vaatame mõlema plusse ja miinuseid:

Eraisik

Investeerimiskontot kasutades on maksustamine praktiliselt sama, mis ka juriidilisel kehal. Kui teha investeerimiskonto LHVsse, siis on Maksuametiga aruandlus ka vaid paari kliki kaugusel. Kui portfell läheb juba üsna suureks, nii 30k+ eurot, siis välismaise maakleri juurde kolides ( Interactive Brokers, Lynx jms), ei saa enam investeerimiskontot kasutada. Siis oleks mõistlik oma putka kinni panna ja kolida kõik ettevõtte alla.

+ Väga lihtne aruandlus investeerimiskontot kasutades LHVs.
+ Saad dividendid puhtalt kätte.
+ Eraisikuna saad vajadusel suurema kodulaenu võtta.
+ Ei ole vaja LEI koodi.

Ostu- ja haldustasud on justkui maha visatud raha.
– Välismaakleri juures olev konto teeb aruandluse palju keerulisemaks ja kaob võimalus maksukohustust edasi lükata.

Ettevõtte

Aktsiate puhul on suureks miinuseks divideni topeltmaksustamine, aga kui seda raha ettevõttest välja ei võta, vaid keerutad pidevalt erinevate instrumentide vahel, siis topeltmaksustamine rolli ei mängi.

+ Saad erinevad kulud kanda ettevõtte kuludesse (ka mõned eraisiku kulud, kui oled piisavalt osav).
+ Investeerid nö. maksueelset raha ja lükkad oma maksukohustust edasi. Mida rohkem raha, seda kiiremini finantsvabaduse saavutad.
+ Panga silmis muutub su ettevõtte järjest jõukamaks ning nad jooksevad tormi, et sulle laenu anda.

Dividendi väljavõtmisel on topeltmaksustamine. Väike nipp: ära võta raha välja või leia viise, kuidas hiljem sularahakassa “ära kaotada” 😉
–  Raamatupidamisega vaja tegeleda.
Lisakulutused, nt LEI kood.

 

Kuna kõik mu investeeringud on juba ettevõtte all, siis on raha kergem keerutada läbi selle masina. Sellest aastast ei saa enam ettevõtted lihtsalt aktsiaturgudel opereerida. Euroopa Liidul hakkavad taskud tühjenema ning selle täitmise jaoks loodi LEI kood.

LEI kood on ettevõtte tunnusnumber finantsturgudel. Sinna kuuluvad  aktsiaturud, võlakirjaturud ja tuletisinstrumentide turud.
Oleksime võinud ju kasutada ettevõttete registrikoodi, mis kõigil äriregistris üleval juba on, aga ei, siis ju ei saaks vahelt teenida.

Nüüdsest on nii, et kui tahad ettevõtte alt aktsiaid osta või müüa, siis su ettevõttel peab olema 20-kohaline registrikood. Ilma koodita turule ei pääse ja aktsiatehingutest võid vaid und näha. Härrad on nii kavalad olnud, et see kood kehtib vaid üks aasta. Kui aasta on möödunud, siis tuleb koodi uuendada ja selle eest uuesti tasuda. Ootan “põnevusega”, mida järgmisena välja suudetakse mõelda, et väikeinvestorite käest raha ära võtta.

Tegin su elu kergemaks ning koondasin siia kõige paremad kohad, kus LEI koodi taodelda.

ASUTUS Esmane registreerimine Uuendamine aastaks
LEI Register

www.leiregister.ee

79€ 65€
Baltic LEI

www.balticlei.ee

79€ 65€
Nasdaq
www.nasdaqcsd.com
79€ 59€
LHV
www.lhv.ee
120€ 80€
Bloomberg Finance LP
www.bloomberg.com
66€ 45€
GS1
www.gs1.ee
89€ 59€

Kõige soodsam variant on LEI koodi teha Bloombergis. Esitasin seal taotluse neljapäeva õhtul kell 21.00 ning reede hommikul kell 10.30 oli LEI kood olemas. Nüüd on veel kuni 6nda juunini aega, et Tallinna Sadama aktsiaid märkida.


3 thoughts on “Kus on kõige soodsam LEI koodi teha?

 1. Benjamin555 Vasta

  Kas sa sooviksid oma lugejatega ka jagada mõnda head viisi selle kassa kadumistriki kohta? 🙂

  1. RahaRobot Vasta

   Hei Benjamin!

   Valikuvariante on mitu ning paljugi oleneb su enda riskitasemest. Võin mõned näited tuua:

   1. Kui summad ulatuvad üle 100 000 euro, siis kõige lihtsam on kasutada tankisti. Välismaalane juhatusse, raha välja ja kirjutad kogu ettevõtte tema nimele. Sellist “teenust” leiab ka googeldades ettevõtte likvideerijate näol. Teenus peaks maksma ca 500-1000 eurot.
   2. Kanna raha oma erakontole laenu näol ja võta kõik välja. Lase ettevõtte põhja ning kuuluta eraisiku pankrott välja. Mõned aastad ootamist, aga suuremate summade puhul on kasu märkimisväärne.
   3. Väiksemate summade puhul võta raha välja ning tee suvalise eraisikuga ostumüügileping. Olenevalt su ettevõtte tüübist, saad nö. arvele erinevaid asju võtta. Suvaliseks eraisikuks võib ostutuda Naabri Mari või õllepoe ees vedelev Maksim.
   4. Võta raha lihtsalt välja ning kui MA uurib, kus see on, siis ütle, et ei usalda pankasid. Lavasta väike tulekahju või rööv ning saladuslikul kombel läks kogu sularaha kassa selle “õnnetusega” kaduma.
   5. Tee mõnes X coini lehele kasutaja. Kanna kogu raha sinna ja sealt kanna kogu raha coiniga seotud kaardile või siis endale tagasi. Kui tagasi kannad, siis soovitavalt juppide kaupa. Või siis kasuta mõnda sõpra, kellele teed ülekanded ning tema võtab raha välja.

   Eks neid variante ole veel ja veel. Aga lõpuks taandub kõik selleni, kui osavalt ja selgelt suudad sa oma tegevused MA ette näidata. Nii kaua kui sind kontrolli ei kutsuta, siis muretsema ei pea. Kui sul õnnestub 7 aastat MA vältida, siis on probleem iseenesest lahenenud.

   Kõik need näited ei ole soovitusliku iseloomuga ega Finantsinspektsiooni poolt heakskiidetud ning ei kutsu kedagi järgi tegema 🙂
   Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis hästi. 🙂

 2. […] Aktsiate puhul tegin väikse pöörde. Otsustasin oma portfelli veidi mängurõõmu tuua ning aktsia... https://raharobot.wordpress.com/2018/06/11/31-paevaga-15-000-eurot-18-05-h2ck-final-mai

Leave a Reply